Lékařský odborový klub
Svaz českých lékařů
Lékařský odborový klub
Svaz českých lékařů

Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů

Zpráva z jednání tripartity

11.06.2019

Vážené kolegyně a kolegové, 

jak jste jistě zaznamenali, proběhlo včera dne 10. 6. 2019 jednání tripartity, jejímž prvním bodem byla aktuální situace ve zdravotnictví. Zpráva ministra o personální a finanční situaci byla “zalita sluncem“ a žádné reálné problémy v těchto oblastech nepřipouštěla. Přestože strana odborů se snažila tento nesmyslný obraz převést do reality, tak jsme ale neuspěli s našimi argumenty. Hlavní příčinou byl postoj strany zaměstnavatelů (kde však nebyli zastoupeni reální zaměstnavatelé ve zdravotnictví). Výsledkem byl černobílý popis situace ve zdravotnictví v českých nemocnicích, ale s věrohodností ministra se nepodařilo zásadně otřást.

Náš návrh na zásadní navýšení základních platů (na roky 2020 a 2021 po 15%), což by se z velké části přiblížilo naplnění hodnot z Memoranda (2011 již po deseti letech) byl odmítnut.

Návrh z vládní strany pro státní správu jsou 2% (kopírující inflaci), požadavek za stranu odborů je 8% u ostatních pracovníků.

V současné situaci může výrazně pomoci nedohoda v segmentu nemocnic, což otvírá prostor k dalšímu jednání s premiérem. Pro jeho zdárný průběh je potřeba vytvořit tlak vaší zásadní nespokojeností s popsaným stavem. Eventuelní formu protestu ještě s vámi vykomunikujeme do prázdnin. Předpokládáme kulminaci během měsíce září - října tohoto roku. O dalším vývoji budete průběžně informováni.

MUDr. Martin Engel